Sohei Nishino

Sohei Nishino

Japonya

 

1982’de Hyogo’da doğru. Osaka Üniversitesi’nde güzel sanatlar öğrencisi olduğu yıllarda, Diorama Haritaları yapmaya başladı ve bugüne dek çok sayıda şehir için bu sıradışı çalışmayı gerçekleştirdi. Nishino Diorama haritalarını şu yöntemle gerçekleştirmektedir; sanatçı seçilen şehirde yaya olarak dolaşır; farklı mekanlarda şehrin çok sayıda fotoğrafını (film olarak) çeker, kendi bastığı fotoğraflardan seçtikleriyle, hafızasından yararlanarak oluşturduğu kolaj çalışmalarıyla, çok katmanlı ve büyük ölçekli haritalar yaratır. Diorama Haritası dünyanın çeşitli kentlerinde geliştirilen ve gelecekte de
geliştirilmeye devam edecek olan sanat eserleridir.

Nishino, 2005 yılında Canon New Cosmos Photography Excellence Award’ı (Mükemmellik Ödülü) kazandı. Pek çok grup sergisine ve kişisel sergiye, uluslararası festivallere katılmış olup bunlar arasında Londra Saatchi Galerisi’ndeki the Out of Focus Exhibition (2012), Tokyo Metropolitan Müzesi’ndeki Contemporary Japanese Photography vol.10 (2012), New York Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde (ICP) A Different Kind of Order: ICP Triennial (2013) ön planda olanlardır.

Ayrıca Japonya Fotoğraf Birliği’nin Yeni Yetenek ödülünü (2013) almış ve Foam Fotoğraf Dergisi tarafından Foam 2013 yılı yetenekleri arasında seçilmiştir.

diorama_istanbul

© Sohei Nishino