osman_urper

Doç. Dr. Osman Ürper

(Maltepe Üniversitesi)

1971 yılında Kırkağaç’ta doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Reklamcılık ve Tanıtım Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı. Halen Maltepe Üniversitesiİletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Fotoğrafa 1992 yılında başlayan Ürper, bu alanın çeşitli yönleriyle ilgili çalışmalar yürütmektedir. Fotoğraf üzerine düzenlenen seminer, panel gibi etkinliklere konuşmacı olarak katılmış, yarışmalarda jüri üyesi olarak görev yapmıştır. Fotoğraf Sanatı Kurumu üyesidir. Aynı kurumda 1995-1997 yılları arasında yönetim kurulunda görev almıştır. 1999-2001 yılları arasında Gazi Üniversitesiİletişim Fakültesi bünyesindebulunan İletişim Sanat Galerisi’nde ve Maltepe Üniversitesinde birçok sergi, gösteri ve söyleşi gibi fotoğraf etkinlikleri düzenlemiştir. Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından düzenlenen 3. ve 4. Ankara Fotoğraf Günlerinin düzenleme komitelerinde görev almıştır. İFSAK tarafından düzenlenen 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali’nin düzenleme komitesinde yer almıştır. Türkiye’nin ilk internet yayınlarından biri olan “fotografya.net” dergisinin editörlüğünü yürütmüştür. Teknoloji televizyonu için dijital fotoğrafla ilgili “Aydınlık Oda” isimli televizyon programını hazırlamıştır. İstanbul Fotoğraf Müzesinde bulunan fotoğraf tarih şeridini hazırlamıştır. Türkiye’nin fotoğraf tarihi ve fotoğraf yayınları üzerine araştırmaları bulunmaktadır. “Dijital Teknoloji Çağında Reklam Fotoğrafçılığı” isimli kitabı yayımlanmıştır.

Sahne sanatları, sualtı, doğa, insan, günlük yaşam gibi konularda fotoğraf çekenOsman Ürper, “Avrupa’dan İzlenimler”, “Kaçkarlar’da Trans”, “Sonbahar Coşkusu”, “Nocturn”, “Paylaştığım Anlar”, “Mardin’in Sihrine Yolculuk”, “Dans Fotoğrafları” adlı gösterilerini hazırlayıp çeşitli şehirlerdeki kültür sanat ortamlarında izleyici ile paylaşmıştır.

Çalışmaları arasında önemli bir yer tutan dans fotoğrafçılığı ile ilgili olarak “Dans Daima” isimli kitapta geniş bir makalesi yayımlanmış, ayrıca ODTÜ Çağdaş Dans Günleri, Uluslararası Tünel Sanat Festivali, Ege Üniversitesi Dansa Davet Festivali, Maltepe Dans Festivali, Dans Kamera İstanbul Festivali ve başkaca etkinliklerde aynı konuda seminer ve atölye çalışmalarını yürütmüştür. Fotoğrafları Devlet Opera ve Balesi ve Modern Dans Topluluğu eserlerinin afişlerinde kullanılmıştır.

2001 yılında Ankapella Korosu ile yaptığı bir ortak çalışma ile, bu koronun verdiği bir konsere fotoğraflarıyla eşlik etmiştir. Koro şefi Ahter Destan’ın sahne performansını ele alan ve 2003 yılında açtığı ilk kişisel sergisi olan “Arkayüz” 3. Ankara Fotoğraf Günleri, 21. Uluslararası Ankara Müzik Festivalinde ve İstanbul Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi’nde Çanakkale, Adana, Mersin ve Edirne’de sergilenmiştir. Modern Dans Topluluğu dansçılarıyla birlikte gerçekleştirdiği ve 2005 yılında açtığı “Nefis/Nefs” isimli ikinci kişisel sergisi İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Mersin de sergilenmiştir. Fotoğrafçı olarak görev aldığı “Anadolu’nun Renkleri” belgeselinin aynı isimli sergisi İstanbul, Ankara, Çankırı ve Vilnius (Litvanya) da sergilenmiştir. “Dansa Dair” isimli üçüncü kişisel sergisi Dance Camera İstanbul 2009 festivali kapsamında İstanbul’da ve Uluslar arası Ankara Müzik festivalinde 2010 yılında açılmıştır.

osmanurper_photo© Osman Ürper