JKT2

Muhammad Jahangir Khan

Pakistan

 

Muhammed Jahangir Khan 18 yıldır ulusal ve uluslararası tanınmış organizasyonlar için haber fotoğrafçılığı yapmaktadır. Jahangir Khan, Pakistan’da Khairpur Şah Abdül Latif  Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Ardından profesyonel eğitimine Japonya’da Tokyo’daki Asahi Shimbun Gazetecilik Enstitüsü’nde altı aylık bir fotoğrafçılık programıyla devam etti. Ülkesi dışında bu tarzda bir eğitim alan ilk Pakistanlı foto muhabiridir.

Kariyerine 1997’de başlayarak, kısa sürede Pakistan’da İngilizce yayımlanan prestijli Dawn gazetesi ve Reuters gibi önemli kuruluşlar için çalışmaya başladı. Çok sayıda ödül sahibidir. Tokyo’da, ilk kez, yüzden fazla Pakistanlı fotoğrafçının çalışmalarının sergilendiği “Pakistan’ı ve insanlarını anlamak” konulu sergiyi organize etmiş olan sanatçıdır. Bu etkinliğe Japonya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Afganistan, Pakistan ve Butan’dan haber fotoğrafçılarının katıldığı uluslararası bir sempozyum ve sergi de eşlik
etti.

Pekin’de her yıl düzenlenen “World Photographers Focusing on Beijing” adlı büyük uluslararası organizasyonda 2013’te Pakistan Foto Muhabirleri Birliği’ni (PAPJ) temsil ederek, dünyada bu alandaki en iyi 20 fotoğrafçıdan biri seçildi. 2014’te Mekke’de dünyanın en kalabalık dini etkinliği olan Hac törenlerini fotoğrafladı. 2015’te, UNESCO’nun 70. Kuruluş yıldönümü ve Uluslararası Kültürel Yakınlaşma On Yılı (2013-2022) çerçevesinde, Çin Folklor ve Fotoğraf Derneği’nin İnsanlık Fotoğraf Ödülleri yarışmasında ödül aldı. Profesyonel faaliyetlerinin yanı sıra Jahangir Khan Pakistan’ın hemen her kentinde verdiği seminerler aracılığıyla deneyimlerini, yeni fotoğrafçılık teknikleri ve teknolojisini paylaşarak haber fotoğrafçılığının gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

2013’te 2. Uluslararası İzmir Fotoğraf Günleri’ne katımış, Dokuz Eylül Üniversitesi ve IFOD’da haber fotoğrafçılığı konulu seminerler vermiştir. Bugün Dunia Production Company adlı medya kuruluşu için çalışmaktadır.

A man cools himself and his monkey on a hot day

© Muhammad Jahangir Khan