IMG_0024

Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu

(DEÜ GSF)

 

1960 Akhisar doğumlu. İlk-Orta ve Lise eğitimini Akhisar’da tamamladı. Yüksek eğitimini Anadolu Üniversitesi’ nde yaptı. Anadolu Üniversitesi U.G.S.Y.O.’ da  1985 yılında göreve başladı. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. Yüksek Lisansını Türk Fotoğrafında İzlenimci Etkiler “ ,  Doktorasını  “ Sayısal Fotoğraf ve Sanatsal Yaratıcılık “ olarak verdi. 1994 yılında Polaroidâ  malzemeden oluşan  ‘’ PolaNü’’ adlı deneysel sergisini açtı. 1995 yılından itibaren Türk Sinemasının sanatçı ve çalışanlarını görüntülemeye başladı. 20.000 karelik arşiv oluşturdu,

‘’ Türk Sinemasından Portreler ‘’ adlı sergiler açtı.1999 yılında Kosova mültecilerinin bulunduğu Kırklareli Göçmen kampında çektiği fotoğraflarla yakın tarihin insanlık dramına belgeselci  anlayışla yaklaşarak     12 Temmuz 1999 tarihinde‘’ Vatanım Kosova ‘’ sergisini açtı.  ‘’ KOSOVA 1999 ‘’  adını verdiği  4×5 inch’lik Siyah- Beyaz  Polaroidâ  orijinal fotoğraf kağıtlarından oluşan bir portfolyodur.‘’ GRİ ‘’ adlı Siyah-Beyaz fotoğraf sergisinde çevre kirliliğine gaz maskeleriyle ironik olarak dikkat çekmeyi hedeflemiştir. ‘’KYIV’’ sergisi , Ukrayna’da Çernobil ve Kiev bölgesinde çekilen fotoğraflardan oluşmuştur.

2004 yılında yapmış olduğu ‘’ BODYGRAM’’ adlı sergi çalışması fotoğrafın bulunduğu yıllara ait bir  kimyasal teknik çalışmasıdır.

’Kırımın  Renkleri ve Yüzleri ‘’ sergisi , 2004 eylül ayında Kırım savaşının 150.yılı nedeniyle yapılan etkinlikler sırasında  çekilmiş olan görüntülerden oluştu ve Ukrayna-Kiev Taras Sevçenko Ünversitesinde Sergilendi.2006 yılında çekmiş olduğu ‘’Üç kale Üç kader’’ başlıklı sergisinde Ukrayna’da bulunan Akkerman-Hotin ve Kamaniçe kalelerinin fotoğraflarından oluşmaktadır.Bu sergi Ukrayna-Kiev Arkeoloji müzesinde ve Ukrayna-Lviv İvan Franko Üniversitesinde sergilendi.‘’Portreler ‘’ Adlı sergisi Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinin 50×60 cm siyah-beyaz Fotoğraflar oluşmuştur.’’İnvalid’’ adlı sergisi 4. Uluslar arası Egeart Günlerinde İzmir AASSM sergilenmiş olup, bu sergi arızalı Polaroidlerden oluşmaktadır.60 adet kişisel, karma ve toplu sergilere katılmış olup, fotoğraf alanında makale, kitap ve yayınlar yapmaktadır.

2008 de basılan ‘’Yaşamın İçindeyiz – İyi Günler İstanbul’’  kitabında Gültekin Çizgen’in 2 çalışmasına yazarlık yapmıştır. Gültekin Çizgen’in ‘’İncelemeler/Bakışlar/Anılar 50.Sanat yılı armağanı’’ adlı 2008 yılında basılan kitapta bölüm içi yazarlığı yapmıştır. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yayınlarında iki kitapta 3 bölüm yazarlığı yapmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ve İzmir Ekonomi Üniversitesinde fotoğraf eğitimi vermektedir. Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ,İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Yaşar Üniversitesinde fotoğraf laboratuvarları kurdu ve eğitim verdi. Eylül 2012’de Plastik Sanatlar alanında Doçent olmuştur. ’’Türk Sinemasından Portreler’’ kitabı Haziran 2015’de basıldı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde Temel Eğitim Bölüm Başkanıdır.

tuncel kurtiz© Mehmet Koştumoğlu