izzet-keribar

İzzet Keribar

EFIAP

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotografa karşı ilgi duydu ve 1957 de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de, bir yıl boyunca fotograf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi.

Büyük bir aradan sonra, 1980 yılında, fotografa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında fotograf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotograf üretmeye devam etmektedir. Sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotografları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir.

İzzet Keribar, IFSAK’ın onur üyesidir. Uluslarası Fotograf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans ünvanları ile onurlandırılmıştır.) 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından, Fransız Kültür Merkezi’ndeki etkinlikleri nedeniyle “Akademik Başarılar Şövalyelik “ ünvanı ile onurlandırılmıştır.

Aynı yıl National Geographic Traveler (USA) dergisinin Uluslarası Fotograf Yarışmasında 16000 fotograf arasından 2.ye layık görülmüş,1992 yılında İsrail’de yayımlanan “Jerusalem Post” gazetesinin “Kudüs” konulu fotograf yarışmasında ise 6300 katılım arasından birinciliği kazanmıştır.

1993 yılında, Ballantine Whisky’lerinin organize ettiği Uluslararası Fotograf Yarışmasında, 2.cilik, 3.cülük ve bir mansiyon olmak üzere 13000 katılım arasından 3 ödüle birden layık görülmüştür. 1997 yılında ise, FUJI FILM’in düzenlediği AVRUPA BASIN FOTOGRAFLARI yarışmasında, Avrupa Birinciliğini kazanmıştır. 2000 yılında bir kez daha, National Geographic Traveler Dergisinin yarışmasında “Üstün Başarı” ödülü kazandı.

1997 de ve 2001 yılında, FUJI ‘nin Avrupa Basın Fotografları Yarışmalarında iki kez birinci oldu. Türkiye’nin en önemli seyahat dergisi olan ATLAS‘ta, SKYLIFE yurt içinde ve dışında birçok dergide yazı ve fotografları yayımlandı . 1981-99 yılları arasında çekilen fotograflardan oluşan “ TERRA MAGICA” adındaki albümü 1999 yılında , Miniatürk – Zamanda Yolculuk kitabi 2004 te , ve Türk Fotografçılarının kütüphanesinin kitapçığı da 2005’te yayımlanmıştır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Izzet Keribar’ı 2011 Büyük Sanat Ödülüne layik görmüştür. 1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotograf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, aynı zamanda fotoğraf kurslarına hocalık yapmakta, photoshop dersi vermekte , Türkiye’de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır. Izzet Keribar yayımladığı kitapları aşağıda sıralanmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışındaki fotograf yarışmalarında birçok madalya ve SRI LANKA ödül sahibi olan Keribar, son yıllarda, fotografçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor ayrıca fotografçılığın Türkiye gelişmesi için ve Türkiye’nin yurt dışında en iyi yönleriyle tanınmasına yardımcı olmaktadır. 2002 yılından beri dijital fotografçığa yönelmiştir.

Birikimler: “A dan Z’ye fotografçılık / Terra Magica / Türk fotografçıları kütüphanesi 1 / 100 Mimari Eser / Türkiye Kavşağı / Zamanda yolculuk (Miniatürk ) / Türkiye Sinagogları / Farklı Yaklaşımlar / Öteki ya değil ne fark eder”.

izzet_keribar_01_b