faikkapla_portre

Faik Kaplan

(Fotoğraf Sanatçısı)

 

18 Haziran 1953’te Konya’da doğmuşum. Yaklaşık 15 yıldır fotoğrafla amatör olarak ilgilenmekteyim. Fotoğraf benim için bir tutkudur. İlk kişisel projem olan Çocuk Gelinler, ”Ölüm Bizi Ayırana Kadar” 15 fotoğraf ve bir kısa filmden oluşmaktadır.

‘Ölüm Bizi Ayırana Kadar’” adlı “Çocuk Gelinler” projesi yaklaşık 40 kamu ve tüzel kuruluşlarda sunum ve söyleşi gerçekleştirilmiştir. Kısa film ”Kelebek” Bursa ilinde Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile kız çocukları ve ebeveynleri ile yapılan çalışmalarda sunulmakta ve farkındalık yaratmaktadır.

Almanya Hessen Eyaletinde Hessen Avrupa Birliği ve Entegrasyon Bakanlığı temsilcilerine fotoğrafların gösterimi gerçekleştirilmiştir. Almanya Hessen Eyaleti Fulda Belediyesi çalışanları ile  Çocuk Gelinler ”Ölüm Bizi Ayırana Kadar” projesi ve fotoğrafları paylaşılmıştır.

“Çocuk Gelinler” film ve fotoğraf gösterimi, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin İtalya Lecce şehri Salento Üniversitesi’nden misafir olan gençler ile paylaşılmış ve söyleşi gerçekleştirilmiştir. İtalya’da gerçekleştirilmesi planlanan fotoğraf sergi ve film gösterimi için ‘Meticca Lecce’ ve ‘Women House’ adlı kadın örgütleri ve Salento Üniversitesi işbirliği ile hazırlık çalışmaları yürütülmektedir.

Faik Kaplan© Faik Kaplan