Web
Analytics

Korcan Karar

Korcan Karar 2018-04-19T01:04:18+03:00
Korcan Karar

Gazeteci ve Televizyon Habercisi Korcan Karar 1961’de İzmir’de doğdu. Roma Santa Cecilia Konservatuarında viyolonsel eğitimi aldı. Gazeteciliğe 1981 yılında İzmir Yeni Asır gazetesinde İtalya, Roma temsilcisi olarak başladı. 1985 yılında Sabah  Gazetesinin kuruluşuyla, İstanbul Haber Merkezinde Muhabir- Fotomuhabiri olarak çalışmaya devam etti. Bu dönemde Yazı İşleri Müdür yardımcılığı görevini de üstlendi.

1981 yılında Papa’ya yönelik suikast girişimini, Roma’daki Mehmet Ali Ağca duruşmalarını, Berlin Duvarının yıkılışı, Bosna Savaşı, Romanya Devrimi, Somali İç Savaşı,1.Körfez Savaşı, 2.Körfez Savaşı, Afganistan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşen operasyonları savaş muhabiri olarak izledi; okuyucuya ve izleyiciye aktardı.

Avrupa Birliği Basın Merkezi’ne akredite olan gazeteci, Avrupa Birliği bünyesindeki  önemli toplantıları, Türkiye ve Dünya’da gelişen önemli haberleri gazete ve televizyonlara yerinden bildirdi. 2005 yılında ATV  televizyon kanalında  Anchorman ve Haber Yayın Koordinatörü olarak atandı; Ana Haber Bülteni’ni sundu. 2008’de Show TV’ye Anchorman ve Haber Yayın Koordinatörü olarak transfer oldu; Ana Haber Bülteni’ni sundu. 2011-2014 döneminde ise Skytürk-360 televizyon kanalında Ana Haber Bülteni’ni sundu; ayrıca 50 Dakika adlı siyasi haber programını hazırladı ve sundu. Karar, habercilik kariyeri boyunca çeşitli haber belgeselleri ve radyo programları da hazırlayarak sunmuştur.

2006 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından  iki ülke arasında kurduğu basın ve dostluk köprüsü nedeniyle İtalyan Devlet Nişanı “Cavagliere”ye layık görüldü.

İzmir, İstanbul, Ankara, Alaçatı’da Fotojurnalizim tarzında kişisel fotoğraf sergilerini sanatseverlerle buluşturdu. Mayıs 2017’de Alaçatı’da 20 fotoğraftan oluşan “Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar” adlı sergide Yunanistan’ın Sakız adasındaki Souda Mülteci Kampındaki yaşamı görüntüledi. Billboard fotoğraf sergisi Türkiye’de bir ilk oldu.

Çeşitli gazetecilik ve televizyon haber ödüllerinin sahibi olan Korcan Karar İtalyanca ve İngilizce biliyor. İzmir-Alaçatı’da yaşayan gazeteci Sürekli Basın Kartı sahibidir.