Web
Analytics

Ivana Orlović Kranjc

Ivana Orlović Kranjc 2018-03-28T23:05:46+03:00
Ivana Orlović Kranjc

Balkan yarımadasının merkezinde, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, denizden yüzlerce kilometre uzakta doğmuş olan Ivana Orlović Kranjc için denizin bir tutku, bir yuva ve çalışma alanı olacağını kim düşünebilirdi?

Dalış eğitimini sekiz yaşında tamamlayan Ivana Orlović Kranjc, o günden sonra denize her geçen gün daha da bağlandı. Üniversitede Pazarlama ve Satış öğrenimi gördü. Eğlence amaçlı dalış egzersizlerini profesyonel çalışmalar ve serbest dalış yarışmaları izledi. Dalış eğitmeni olduktan sonra en büyük tutkusunu, sualtı fotoğrafçılığını hayata geçirmeye başladı.

Dalmak için dünyanın dört bir köşesine yolculuklar yaptı. Güney Afrika’da büyük beyaz köpekbalıkları eşliğinde iki okyanusun buluştuğu noktada, Maldivler’de gerçeküstü sualtı koşullarında dalışlar gerçekleştirdi. Bosna’da mağaralarda yöreye özgü mağara semenderlerini araştırdı, Hint Okyanusu’nda balina köpekbalıklarıyla, Adriyatik Denizi’nde yılanbalıklarıyla, Kızıldeniz’de mürenbalıklarıyla yüzdü, Alpler’in donmuş göllerinde dalışlar yaptı… Önünde hâlâ pek çok yeni macera uzanıyor.

Maceralı dalış kariyerinin yanı sıra, Ivana ve eşi Sırbistan’ın en büyük dalış kulübünün – S.D.T. SVET RONJENJA – sahibi ve işletmecisi ve her yıl yeni nesil dalgıçlar yetiştiriyorlar. Bu okulda düzenli olarak sualtı fotoğrafçılığı ve serbest dalış eğitimleri de veriliyor. Sürekli eğitimler sırasında S.D.T. Svet Ronjenja su kirliliğini, ekoloji ve doğa koruma sorunlarını da gündeminde tutuyor; çünkü bu gezegen daha pek çok nesile ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Ivana ağırlı olarak sualtı fotoğrafçılığıyla uğraştı. Çalışmalarına tek kullanımlık sualtı fotoğraf makineleriyle başladı; bunu sualtında kullanılabilen kompakt makineler ve bir süredir de DSLR makinelerle yaptığı çalışmalar izledi. Ivana bugün sualtı çekimlerinde NIKON D810 ve NIKON D7000 kullanıyor. Sualtında yaşayan canlılarla gerçekleştirdiği özçekimleri ve muhteşem bölmeli çekimleri en iyi bilinen tarzları.
“Suyun altında geçirdiğim onca yıldan sonra, yanımda fotoğraf makinem olmadan dalmayı düşünemiyorum bile,” diyor Ivana Orlović Kranjc. “Sualtı fotoğrafçılığının bu muhteşem dünyayı dalgıç olmayan insanlara tanıtmanın en güçlü yolu olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflarımı gördükten sonra suyun altında yeni maceralara atılma arzusu duymamaları mümkün değil.”