web analytics

Emin Özmen

Emin Özmen 2018-04-14T08:29:49+00:00
Emin Özmen

Emin Özmen 1985 yılında Sivas’ta doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. 2008’de Türkiye’de mikro-krediler ile kendilerine iş kuran kadınların hikayelerini derleyerek “Anadolu İnsanları” ve “Mikrokredi Hikayeleri” adlı iki kitap yayınladı. Aynı yıl, Avusturya’nın Linz Sanat ve Tasarım Akademisi’nde belgesel fotoğraf eğitimi aldı. 2011’de Somali’deki kuraklığı belgeledi, bu çalışması aynı yıl kitap haline getirildi. Yunanistan’daki ekonomik protestoları ve Japonya’da yaşanan Tohoku deprem-tsunami felaketini belgeledi. Ertesi yıl, Suriye İç Savaşı’nı ve Işid’in Irakta yarattığı krizleri ele aldı.

Emin Özmen, odağına insan hakları ve ihlallerini alarak sosyal belgesel fotoğraf çalışmaları gerçekleştiriyor. 2012 yılından beri “Araf” adlı uzun süreli projesi ile “Mülteci” olmaya zorlanan insanların hikayelerini Suriye, Irak, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Avusturya, Almanya, İtalya ve Fransa’ya gerçekleştirdiği seyahatler ile belgelemeye çalışıyor.

Çalışmaları TIME, New York Times, Le Monde dergisi, Paris Match, Der Spiegel, Newsweek ve daha birçok medya tarafından yayınlandı. Fotoğraflarından biri TIME tarafından 2013 Yılının En İyi 10 Fotoğrafı arasında seçildi. 2012 ve 2013 yıllarında 2 kez World Press Photo ödülüne layık görüldü. Bayeux Calvados Savaş Fotoğrafçıları Festivali 2014’te Emin Özmen’e halk-fotoğraf ödülü verdi. Bunların yanı sıra üyesi olduğu Türkiye Foto Muhabirleri Derneği fotoğrafçıyı birçok çalışması ile ödüllendirdi. 2016 ve 2018 yıllarında Emin, World Press Photo Multimedya yarışmasına jüri üyesi olarak seçildi.

2013’te bağımsız fotoğrafçılarla birlikte İstanbul merkezli fotoğraf kolektifi Agence Le Journal’ı kurdu. 2017’de Magnum Photos’a katıldı. Emin Magnum’a davet edilen ilk Türk fotoğrafçı – halen İstanbul’da yaşıyor ve uzun soluklu fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.