Web
Analytics

Coşkun Aral

Coşkun Aral 2018-04-19T01:56:42+03:00
Coşkun Aral

1974’te profesyonel basın fotoğrafçısı olarak meslek hayatına atıldı. 1977 yılının kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Paris merkezli ajans Sipa Press yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bunu izleyen yıllarda Sipa Press’in Türkiye muhabirliğinin yanı sıra Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı.

14 Ekim 1980 tarihinde kaçırılan bir uçaktan dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. Aynı olayla Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller aldı.

Aral 1980’den bu yana dünyadaki nerdeyse tüm savaş ve çatışmaları, mülteci krizi gibi büyük toplumsal trajedileri izlemiş, ağırlıklı olarak savaş bölgelerinde çalışmıştır. Yaptığı haberler ve fotoğrafları Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi prestijli dergiler tarafından yayımlanarak ses getirmiştir. Coşkun Aral, günümüzde ve yakın geçmişte dünyanın farklı savaşlarında yaşanan mülteci dramına dikkat çekmek için başlatılan uluslararası belgesel fotoğraf projesi “Exodus: Deja-Vu”nün öncülerinden ve altı fotoğrafçısından biridir. Proje 2016 yılından bu yana Türkiye’de ve yurt dışında sergilenmektedir.

Yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programı Türkiye’nin yanı sıra uluslararası TV kanallarında yayınlanmıştır. 2006’da kurduğu Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’nin genel yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. İZ TV 2006 ve 2007 yıllarında Avrupa’da belgesel TV programcılığı dalında ödüller kazanmıştır.

Belgeselcilik Coşkun Aral için bir meslek dalı olmaktan çıkıp, bir yaşam biçimine dönüşmüştür. Bağımsız belgesel filmler çekmeyi sürdürmektedir. Dünyada ayak basmadığı çok az sayıda yer kalmıştır. Gerek savaş muhabiri ve fotoğrafçısı, gerekse belgeselci olarak çok sayıda ödül sahibidir.

“Galile’de Barış” (ortak çalışma, 1983), “Sözün Bittiği Yer”(2000) gibi fotoğraf albümlerinin yanı sıra, New York Pantheon Yayınevi’nin çıkardığı “War Torn” adlı kitapta son dönemin en iyi 31 savaş fotoğrafçısı arasında yer almıştır. 2003 yılında savaş anılarından derlediği “Ölümün Yakasına İliştirilmiş Hayatlar” ve 2010 yılında geleneksel tariflere yer verdiği, TEV yararına satışa sunulan “Annemin Yemekleri” adlı kitabı yayımlanmıştır.