Web
Analytics

3. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri

3. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri 2018-03-09T00:10:34+03:00

Sabit Kalfagil (Onur konuğu)

1934’de Elazığ’da doğdu. Konya Lisesi’ni ve İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1980 yılına kadar İstanbul Belediyei’nde çalıştı. İmar Müdürlüğü, Başkan danışmanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerini yaptı.

Fotografla 1960 yılında hobi düzeyinde başladı. Başlangıçta Mimarlık ve Arkeoloji eserlerinin belgelenmesi biçiminde süren çalışmaları giderek Anadolu insanı, doğası ve kültürüne tanıklık etme görevine dönüştü. Pek çok Anadolu gezisi yaptı. Bu fotograflar birçok ulusal ve uluslar arası, kişisel ve karma sergi de yer aldı, yarışmalarda ödüllendirildi.
Bunlar arasında:

  • 1981 FIAP Uluslar arası yarışmasında ikincilik
  • 1983 Devlet Fotograf yarışmasında birincilik
  • 1988 D.D.Y. Fotograf yarışmasında birincilik
  • 1989 İslam Konferansı Teşkilatı uluslar arası yarışmasında birincilik

ödülleri vardır.

Yurt içinde ve dışında birçok karma sergiye katıldı. 1972 ve 1988’de iki kişisel sergi açtı.

Birçok fotografı Turizm Bakanlığı yayınlarında ve Türkiye Afislerinde yer aldı. Ulusal ve uluslarası sempozyum ve konferanslara katıldı. Bildiriler sundu. Birçok yarışmada juri üyelği yaptı.

1981’de Fotograf Sanatında Kompozisyon adlı öğretici bir kitabı ve 1988’de Fatih Anıtları adlı bir albümü yayınlandı. Halen “Gün ışığı kontrolü” adlı bir kitap hazırlamaktadır.

Başlangıçta bir hobi olarak başlayan fotografcılık giderek ikinci bir meslek oldu. Şimdi bunu eğitim alanında sürdürüyor. 1978’de o tarihteki Güzel Sanatlar Akademisi Fotograf Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer aldı.

1989’a kadar “part-time” öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1989’da Doçent oldu ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünde Belgesel Fotograf Sanat Dalı Başkanı oldu. 1993’de TRT Kurumu için Kamil Fırat ile birlikte “Işığın Peşinde Anadolu” adlı 9 bölümlük bir belgesel hazırladı.

1998’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümüne Profesör olarak atandı. Bu bölümde de Anasanat Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmüştü.

Mehmet Turgut

21 temmuz 1977 yılında Ankara’da doğdu. İsmini aldığı dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılık kaderini belirledi. Uzun yıllardır teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yaptı. İlerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal fotoğraflar üretmeye ve çekmeye adadı. Photographic Society of America PSA ve Austria Super Circuit başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında sayısız ödül kazandı. Ayrıca fotoğraf üzerine sayısız seminer verdi. Son dönem çalışmaları arasında; Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas’in “best of” albümü “19” kapak fotoğrafları, Hollandalı müzisyen Anneke Van Giersbergen’ın konser albümü “Live In Europe” ve Ozzy Osbourne’un son single çalışması “Let It Die” için kullanılan kapak fotoğrafları dikkat çekenlerden sadece birkaçı. 2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından yılın fotoğraf sanatçısı seçilen Mehmet Turgut, aynı zamanda, Mart 2010’da yayımlanmaya başlanan 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmeni.

Merih Akoğul

1963 yılında İstanbul’da doğdu. M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Lisans) 1985, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Yüksek Lisans) 2001 yılında bitirdi.

Farklı konularda yayınlanmış 14 kitabı bulunan Merih Akoğul, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 30 fotoğraf sergisi açtı, grup sergilerine katıldı. Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yaptı. Seminer, sempozyum ve açıkoturumlara katıldı, bildiriler sundu, paneller yönetti, seçici kurullarda yer aldı. Reklam sektöründe yazar olarak çalıştı. Çeşitli özel kurumlarda eğitmenlik, özel radyolarda kültür ve sanat programları, televizyon programlarında sanat danışmanlığı yaptı.

Edebiyat, fotoğraf kuramı, plastik sanatlar ve müzik üzerine yazıları ve eleştirileri birçok gazete ve dergide yayınlanan Merih Akoğul, 2003 yılının yaz döneminde Avusturya Başkanlık Sanat Dairesi tarafından verilen bursla çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Akoğul, 20 yıla yakın bir süredir Türkiye’nin önemli üniversitelerinde fotoğraf dersleri vermektedir.

2011 ve 2012 yıllarında Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf etkinliği uluslararası fotoğraf festivali Bursa Fotofest’in genel sanat yönetmenliğini ve şef küratörlüğünü yapan Merih Akoğul, aynı zamanda da İstanbul Modern Müzesi Fotoğraf Bölümü Danışma Kurulu üyesidir.

Mustafa Seven

1974 yılında Sivas’ta doğdu. 1995 yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubu’nda başladığı foto muhabirliği kariyerini sırasıyla Hürriyet Dergi Grubu, Gazete Pazar, Milliyet gazeteleri ve son olarak fotoğraf editörlüğünü üstlendiği Akşam Gazetesi’nde sürdürdü. Ulusal ve uluslararası ödülleri bulunan Mustafa Seven, çalışmalarını sokak fotoğrafçılığı konusuna yöneltti ve Instagram’da Türkiye’nin en çok takipçi sayısına erişen fotoğrafçıları arasına girdi.   Mustafa Seven, bağımsız olarak foto muhabirliği yapmaya yurtiçinde ve yurtdışında özel projeler ile fotoğraf üretmeye, sokağı anlatmaya devam ediyor.

Sohei Nishino

1982’de Hyogo’da doğdu. Osaka Üniversitesi’nde güzel sanatlar öğrencisi olduğu yıllarda, Diorama Haritaları yapmaya başladı ve bugüne dek çok sayıda şehir için bu sıradışı çalışmayı gerçekleştirdi.
Nishino Diorama haritalarını şu yöntemle gerçekleştirmektedir; sanatçı seçilen şehirde yaya olarak dolaşır; farklı mekanlarda şehrin çok sayıda fotoğrafını (film olarak) çeker, kendi bastığı fotoğraflardan seçtikleriyle, hafızasından yararlanarak oluşturduğu kolaj çalışmalarıyla, çok katmanlı ve büyük ölçekli haritalar yaratır. Diorama Haritası dünyanın çeşitli kentlerinde geliştirilen ve gelecekte de geliştirilmeye devam edecek olan sanat eserleridir.
Nishino, 2005 yılında Canon New Cosmos Photography Excellence Award’ı (Mükemmellik Ödülü) kazandı. Pek çok grup sergisine ve kişisel sergiye, uluslararası festivallere katılmış olup bunlar arasında Londra Saatchi Galerisi’ndeki the Out of Focus Exhibition (2012), Tokyo Metropolitan Müzesi’ndeki Contemporary Japanese Photography vol.10 (2012), New York Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde (ICP) A Different Kind of Order: ICP Triennial (2013) ön planda olanlardır.
Ayrıca Japonya Fotoğraf Birliği’nin Yeni Yetenek ödülünü (2013) almış ve Foam Fotoğraf Dergisi tarafından Foam 2013 yılı yetenekleri arasında seçilmiştir.

Cupolone Fotoğraf Kulübü