Web
Analytics

2. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri

2. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri 2018-03-09T00:10:20+03:00

Ozan Sağdıç (Onur konuğu)

1934’te Balıkesir’de doğdu. İlkokulu Balıkesir Edremit’te okuyan Sağdıç, eğitimine İzmir Buca Ortaokulunda ve İstanbul Kabataş Lisesi’nde devam etti. Fotoğrafla 1953’te lise son sınıfta tanıştı. 1955’te İstanbul Umum Fotoğrafçıları Derneği sekreteri oldu. Bu sayede dönemin stüdyo fotoğrafçılarıyla tanışma fırsatı buldu. 1956’da Hayat Dergisinde foto muhabiri olarak göreve başladı. 1930’lardan başlayıp 1950-1960’lı yıllara kadar süren Henri CartierBresson’un öncülük ettiği gerçeklik akımını Hayat ile Türkiye’ye taşıyan kuşağın temsilcilerinden oldu. 1959 sonlarında Hayat Dergisinin Ankara bürosuna geçti. Bugüne kadar 30’u aşkın sergisi, fotoğraf yoğunluklu kitapları, prestij albümleri, çeşitli ödülleri ve seçici kurul üyelikleri bulunmaktadır. Açmış olduğu sergilerin katologları yayınlanmıştır. Fotoğraf Sanatı Kurumunun kurucularından Ozan Sağdıç, ülkemizin “Devlet Sanatçısı” ünvanı ile ödüllendirilen ilk ve tek fotoğraf sanatçısıdır. Çalışmalarını halen Ankara’da sürdürmektedir.

Ali Alışır

1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır sanat yaşamına 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı. Eğitim süresi boyunca çeşitli akademik programlardan yararlanarak resim ve fotoğraf dallarında deneyim kazandı.Eğitim sonrası İtalya’ ya taşındı dijital fotoğraf sanatı alanında çalışmalarda bulundu.2004 yılında Floransa’ da Accademia Italiana’ da fotoğraf bölümünü kazanıp bu alanda master yaptı.Yüksek Lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı.(Bu dönem içerisinde Giorgio Armani, Salvatore Ferragamo gibi dev firmaların moda direktörlüğü ve stilistliğini yapan bir çok isimle beraber çalışma fırsatını yakaladı.) 2006 yılında okulu birinci olarak bitirdi.Ali Alışır’ın 2009 yılından itibaren odaklandığı “Sanal” kavramı yapıtlarının merkezini oluşturmaktadır. Felsefeden, sosyolojiye, edebiyattan sinemaya kadar toplumsal soruları özel olarak ürettiği dijital fotoğraflarıyla irdeleyerek, cesur bir dille gündeme taşımakta ve günümüzde bireyinin içine sürüklendiği durumu gözler önüne sermektedir. Fotoğraf sanatının olanaklarıyla yepyeni imgelerin gündeme gelmesini sağlarken yarattığı imge düzeniyle yeni bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır . Alışır,içinde yaşanan vahşi toplumun özneyi nasıl böldüğünü, parçalara ayırdığını ve sonuç olarak ruhunu kaybetmiş insanın ve bu yaşam alanlarının fraktal görünümünü bize sunmaktadır.Ali Alışır aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevliliği yapmaktadır.Alışır’ın çalışmaları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi,T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü dahil birçok özel,yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.

İstvan Kerekes

2010 Şubat ile 2015 Temmuz arası en değerli fotoğrafım “Yelena” ile 5 kıtada, 133 ülkede 166 ödül kazandım. (Macar fotoğrafçılık tarihinde bu bir rekordur.)
EFIAP/platin (2012) ödülünü alan ilk Macar fotoğrafçısı. EFIAP/p ödülüne sahip dünyanın en genç fotoğrafçısı.
1977 yılında Marosvásárhely – Transilvanya-Romanya’da doğdum,10 yıldır Macaristan’da Mosonmagyaróvár’da çalışıyorum.
2004’ten beri düzenli olarak ulusal ve uluslarası fotoğraf yarışmaları ve sergilerinde yer almaktayım.
Fotoğraflarım 5 kıtada 60’tan fazla ülkede gösterildi ve ulusal/uluslararası fotoğraf yarışmalarında 800’den fazla ödül ve derece kazandım.
2009’dan itibaren düzenli olarak ulusal ve uluslarası yarışmalarda jüri başkanlığı/jüri üyeliği gibi görevler almaktayım.
Esasen portre, sosyal hayat ve doğa fotoğrafları çekmekteyim.
Fotoğraflarım kitap, mecmua, katalog, albüm, gazete pek çok yayında kullanılmıştır.
MAFOSZ üyesiyim.
Fotoğraflarım ve yazılarım devamlı yazarı olduğum “the globe” mecmuasında düzenli olarak yayınlanmaktadır.
Facebook’ta yokum ve hiçbir zaman olmadım !

İzzet Keribar

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotografa karşı ilgi duydu ve 1957 de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de, bir yıl boyunca fotograf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi.

Büyük bir aradan sonra, 1980 yılında, fotografa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında fotograf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotograf üretmeye devam etmektedir. Sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotografları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir.

İzzet Keribar, IFSAK’ın onur üyesidir. Uluslarası Fotograf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap ( Sanatçı ), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans ünvanları ile onurlandırılmıştır.) 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından, Fransız Kültür Merkezi’ndeki etkinlikleri nedeniyle ” Akademik Başarılar Şövalyelik ” ünvanı ile onurlandırılmıştır.

Aynı yıl National Geographic Traveler (USA) dergisinin Uluslarası Fotograf Yarışmasında 16000 fotograf arasından 2.ye layık görülmüş,1992 yılında İsrail’de yayımlanan “Jerusalem Post” gazetesinin “Kudüs” konulu fotograf yarışmasında ise 6300 katılım arasından birinciliği kazanmıştır. 1993 yılında, Ballantine Whisky’lerinin organize ettiği Uluslararası Fotograf Yarışmasında, 2.cilik, 3.cülük ve bir mansiyon olmak üzere 13000 katılım arasından 3 ödüle birden layık görülmüştür. 1997 yılında ise, FUJI FILM’in düzenlediği AVRUPA BASIN FOTOGRAFLARI yarışmasında, Avrupa Birinciliğini kazanmıştır. 2000 yılında bir kez daha, National Geographic Traveler Dergisinin yarışmasında “Üstün Başarı” ödülü kazandı.

1997 de ve 2001 yılında, FUJI ‘nin Avrupa Basın Fotografları Yarışmalarında iki kez birinci oldu. Türkiye’nin en önemli seyahat dergisi olan ATLAS ‘ta, SKYLIFE yurt içinde ve dışında birçok dergide yazı ve fotografları yayımlandı . 1981-99 yılları arasında çekilen fotograflardan oluşan ” TERRA MAGICA” adındaki albümü 1999 yılında , Miniatürk – Zamanda Yolculuk kitabi 2004 te , ve Türk Fotografçılarının kütüphanesinin kitapçığı da 2005’te yayımlanmıştır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Izzet Keribar’ı 2011 Büyük Sanat Ödülüne layik görmüştür.

1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotograf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, aynı zamanda fotoğraf kurslarına hocalık yapmakta, photoshop dersi vermekte , Türkiye’de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır. Izzet Keribar yayımladığı kitapları aşağıda sıralanmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışındaki fotograf yarışmalarında birçok madalya ve ödül sahibi olan Keribar, son yıllarda, fotografçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor ayrıca fotografçılığın Türkiye gelişmesi için ve Türkiye’nin yurt dışında en iyi yönleriyle tanınmasına yardımcı olmaktadır. 2002 yılından beri dijital fotografçığa yönelmiştir.

Keith Cardwell

Çin Guangxi Bölgesi Güzel Sanatlar Profesörü.
ABD Savannah GA, Fotoğraf Profesörü

Mühendis olarak başladığım iş hayatım beni hayal kırıklığına uğrattı ve resim derslerine gittim… Sonra bir Sanat Vakfına ve devamında Leeds Üniversitesi’ne giderek Güzel Sanatlardan mezun oldum. Sonra da Londra Goldsmiths College’den Batı Sanatı Tarihi üzerine Lisansüstü diploması aldım. Mezun olduktan sonra Ware College of Art and Design’ın Sanat Bölümümde yarı-zamanlı ders verdim… Sonra Guardian gazetesi beni bağımsız çalışan olarak işe aldı. Zaman içinde, iki alanı birbirinden ayırdebileceğimin farkında olarak hem ders vermeyi sürdürdüm hem de birkaç gazete ve dergi için çalıştım… böylece örneğin kendi finanse ettiğim foto-denemeler yapabiliyordum ve bu bana denemeyi kaydetmede bir özgürlük veriyordu. Şu anda Çin’de öğretmenlik yapıyorum… aynı zamanda 1995-2000 arasında Guardian ve ABD Savannah GA, Savannah College of Art and Design’da çalıştım. 1997’de Amerika’da öğretmenlik yaparken Küba’yı ziyaret ettim ve o tarihten bu yana Küba’ya 47 kez gittim… Son 10 yıldır Küba’da Fotoğraf Atölyeleri düzenliyorum… bağlantı: www.cubawelcome.com Şimdi Photography Book üzerinde çalışıyorum ve Çin bitti. Portfolio Book şu anda bitti. Lütfen izleyiniz www.keithcardwellphotography.com