Web
Analytics

1. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri

1. İzmir Uluslararası Fotoğraf Günleri 2018-03-09T00:10:08+03:00

Ara Güler (Onur konuğu)

1928’de İstanbul’da doğdu. 1950’de gazeteciliğe başladı. İÜ İktisat Fakültesi’nde okudu. “Hayat” dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. Time-Life Türkiye, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu muhabiri olarak çalıştı. H.Cartier-Bresson ile tanışarak Magnum Ajansı’na katıldı. 1961’de Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. American Dergi Fotoğrafçıları Derneği kabul edildi ve bu kuruluşun tek Türk üyesi oldu.

1962’de “Master of Leica” ünvanını kazandı. Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD’de Horizon, Time-Life ve Newsweek’te kullanıldı. Picasso’nun 90’ıncı yaş günü için hazırlanann “Picasso, Metamorphose et Unite” adlı kitabın İngilizce, Fransızca ve Almanya baskılarında kapak fotoğrafı onundu. 1975’de ABD’ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğrafını çekti. Bu gezinin ardından hazırladığı “Yaratıcı Amerikalılar” sergisi, dünyanın bir çok kentinde açıldı.

Dünyanın birçok yerinde yaptığı fotoröportajlar Magnum Ajansı’nca kullanıldı. Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, Fransa, ABD ve İngiltere’de “Sinan, Architect of Soliman the Magnificent” adı ile yayınlandı. “Living in Turkey” adlı kitabı ABD, İngiltere ve Singapur’da “Turkish Style” başlığıyla, Fransa’da “Demeures Ottomaanes de Turqie” adıyla yayınlandı. 1990’lı yıllarda “Ara Güler’in Sinemacıları”, “Eski İstanbul Anıları”, “Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun”, “Yitirilmiş Renkler”, “Yüzlerinde Yeryüzü” adlı kitapları yayınlandı.

Fotoğraflarının büyük bir bölümü Paris’te Ulusal Kitaplık’ta, ABD’de Rochester Eastman Müzesi’nde ve Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda, Almanya’da Köln’de Museum Ludwig’de Das İmaginaire Photo-Museum’da bulunmaktadır.

Coşkun Aral

1956 Siirt doğumlu uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı. 1974 yılında basın fotoğrafçılığına başlamıştır. Çeşitli gazetelerde çalışmış ve kısa sürede kendine özgü üslubu ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Özelikle 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflar SIPA Press aracılığı ile tüm dünyada yayımlanmıştır. 14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirmiştir.

1980’den itibaren Times, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına Polonya’daki ünlü Gdansk grevinde, Lübnan, İrlanda, Çad ve Uzak Doğu’daki savaşlarda fotoğraf çekmiştir. 14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirmiştir. “Haberci” adlı programı, “Dünya Günlüğü” alt başlığında televizyonlarda gösterilmiştir. Haberci programı daha sonra “Türkiye Renkleri” adıyla yayımlanmıştır.
1983’te dört savaş fotoğrafçısı ile birlikte hazırladığı “Galile’de Barış“ adlı savaş fotoğraf albümü Edition de Minuit tarafından yayınlandı. New York’ta Pantheon yayınevi tarafından son dönemin en iyi 31 savaş fotoğrafçısını içeren War Torn kitabında yer aldı. 1988’de “Türkiye: Bin Millik Büyük Serüven” adlı fotoğraf albümü, 1995’te ABD’de “Savaş Tehlikeli Işık” ve “Dünyanın En Tehlikeli Yerleri” adlı iki kitabı yayınlandı.

Fotoğraf çekmekteki amacı görsel tanıklık olan Aral, “fotoğraf makinesi, teknolojinin vermiş olduğu en kolayı ama buna karşılık en muhteşem araçtır” der. O’na göre bir fotomuhabirinin en önemli özelliklerinden birisinin “bakış açısı ve birikimi”dir. Coşkun Aral “Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı” sloganıyla yayına giren İZ TV’nin kurucusudur.

Gabriel Gelabert Brau

Gabriel GELABERT BRAU 1957 yılı Aralık ayında Cardedeu’da (İspanya) doğdu.
1989’dan beri profesyonel fotoğrafçı olarak reklam ve belgesel fotoğraf alanlarında çalışmaktadır. Aynı zamanda fotoğraf eğitmeni olarak çalışmaktadır.

“Afrika’nın Işıkları” kitabının yazarıdır. Artual Ediciones tarafından “Dijital dosyanın siyah beyaz işlenmesi” ve “Görüntüyü yakalamadan fotoğraf basımına, dijital fotoğrafçılar için bir rehber” çalışmaları yayımlanmıştır.

FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique) tarafından “EFIAP” ünvanıyla onurlandırılmıştır ve 2007 C.E.F.’nin National Prize of Photography ödülünü almıştır.

Pekçok ulusal ve uluslararası sergide yer almıştır ve çalışmaları Barselona’da Alonso Vidal Gallery tarafından temsil edilmektedir.

Web sitesi: www.gabrielbrau.com

Murat Germen

İTÜ’den Kent Plancılığı lisans ve Fulbright burslusu olarak gittiği MIT’den Mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermektedir. SIGGRAPH, ISEA, Mutamorphosis, Towards a Science of Consciousness, CAe, CAC2, EVA-London, eCAADe, ASCAAD gibi konferanslarda çalışmalarını sunmuştur. Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, İran, Hindistan, Fransa, Kanada ve Bahreyn’de olmak üzere kırkın üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulunmuştur. Sanatçı Türkiye’de C.A.M. Galeri ve Hollanda, Belçika’da ARTITLED! tarafından temsil edilmektedir. Farklı eserlere ait kırkın üzerinde edisyon Türkiye’deki çeşitli kişisel koleksiyonlara ve Istanbul Modern ile Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin koleksiyonlarına dahil edilmiştir. Sanatçının bazı eserleri Sotheby’s, Christie’s ve ulusal müzayedelerde satılmıştır.

http://www.muratgermen.com

Virgilio Bardossi

Floransa, İtalya’da doğdu.
1973 yılında ilk refleks fotoğraf makinesini aldı. B/W filmleriyle çalışmayı tercih eder. Tercih ettiği tema foto röportajdır; aynı zamanda fotoğrafladığı insanlarla yakın ilişki kurmak ilgisini çeker.
Çeşitli uluslararası yarışmalarda birçok ödül ve başarılar kazanmıştır.

Ödülleri: FIAP (Les enfants du monde) birincilik; 3 Dünya Kupası, 2 birincilik, 1 ikincilik, FIAP uluslar için Dünya Kupasında 1 H.M
3 farklı Nikon Yarışmasında ödüller kazandı.
Prato – İtalya’da düzenlenen FIAP kongresindeki “Portreler: Milenyumun Sonunda Maramurlar” ve Budapeşte’de düzenlenen FIAP kongresindeki (2004) “Maramurların Dünyası” adlı çalışmalarını yayımlamıştır (sınırlı sayıda, imzalı, sınırlı baskı).
Son çalışması, Kongre’nin en iyisi olarak değerlendirilmiş ve ona Maitre FIAP (usta) unvanını kazandırmıştır. 2006 yılında FIAP tarafından EFIAP/Platinum olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada her iki Maitre FIAP ve EFIAP/Platinum unvanlarına sahip fotoğrafçı sayısı bir elin parmakları kadardır.
Son çalışması “Venedik’te Su Taşkını”, su taşkını fenomenini betimleyen tek kitaptır.